Рубрики
МЕНЮ
5
Политолог, кандидат политических наук, доктор философии, юрист, финансист
Исполнительный директор Ассоциации органом местного самоуправления "Международная ассоциация малых громад"
Підвезли “свіженьких” новин по юридичному протистоянню Укргазвидобування та Інтерпайпу, якого ЗМІ прямо пов’язують з олігархом Пінчуком. І саме тому ця справа підлягає нашій особливій увазі. Там де схрещувались інтереси держави та олігархів, за 30 років незалежності України, дуже рідко вигравала держава, тим паче під час судового протистояння.
Адже, абсолютно логічно, що в олігархічній державі державні інститути тільки імітували продержавницьку позицію, а насправді системно обслуговували інтереси олігархів, які завчасно розділили між собою відповідні “зони впливу”.
Наразі, мова йде про скандал після публічних та обґрунтованих обвинувачень Укргазвидобування у підіграванні олігархічному Інтерпайпу. Цей факт було описано у матеріалі видання UNN під назвою: “Менеджери "Укргазвидобування" та "Інтерпайп" спричинили збитки на понад мільярд державних коштів” (https://unn.ua/news/menedzhery-ukrhazvydobuvannia-ta-interpaip-sprychynyly-zbytky-na-ponad-miliard-derzhavnykh-koshtiv-ekspert ) і не тільки в ньому.
Дана новина, фактично змусила Укргазвидобування, щоб зняти з себе підозри у змові з олігархічним Інтерпайпом, подати відповідні позови до суду, допоки скандал про величезні збитки державі не набув сильного суспільного розголосу. Адже, погодьтесь, як пише UNN, з посиланням на експерта з питань енергетики Юрія Корольчука, мова йде про потенційні збитки нанесені державі в районі мільярда гривень і це все під час війни.
Цей надзвичайно цікавий кейс я і раніше детально описував у своїй статті під назвою: “Як олігархи бояться світла. Хроніки боротьби” (https://comments.ua/ua/blog/yak-oligarhi-boyatsya-svitla-hroniki-borotbi-2902.html ). Тому повторюватись не буду, хто захоче може ознайомитись самостійно, розставлю тільки ключові акценти, враховуючи, що саме зараз ця історія отримує своє продовження на яке потрібно звернути вашу особливу увагу.
Чому цей кейс такий важливий? Дуже просто — мова йде про потенційні збитки державні (нанесені Укргазвидобуванню), які можуть зійти з рук олігархам через судові маніпуляції. Що, до речі, Інтерпайп робив уже не один раз і має в таких питаннях сталу практику, але про це трохи згодом.
Найголовніше питання тут досить риторичне — чи Укргазвидобування дійсно намагається відстояти в судах державницькі інтереси, чи просто імітує цей процес, щоб відвести від себе увагу правоохоронних органів? Які, до речі, за діяльністю Інтерпайпу слідкують уже не один день і НАБУ навіть в минулому році проводило серію обшуків в Укрнафті для зібрання доказів закупівлі труб за завищеною ціною. А Антимонопольний комітет України і раніше уже штрафував Інтерпайп на 71 мільйон гривень за змову під час участі у публічних торгах. Комітет встановив, що у 2018 році компанії "Інтерпайп Україна", "Рєтек", "Транспортні інвестиції" та "Фірма "Інтервторпром", маючи спільні інтереси, домовилися імітувати конкуренцію під час торгів. Тому “підставлятися” під кримінальні провадження, ще і з таким скандальним підрядником, як Інтерпайп Пінчука мало хто хоче.
Можливо, в цьому і полягає схема/домовленості вищезазначених акторів -- перекинути відповідальність на суд?.. Дніпровський суд. А це уже цікаво і, точно, вартує нашої уваги. Оскільки за діяльністю судів, особливо зараз, дуже слідкують наші міжнародні партнери. Щоразу акцентуючи увагу, що судова система — це перше, що слід докорінно змінювати на нашому шляху до ЄС та НАТО. Оскільки, без прозорих та чесних судів до нас ніколи і ні за яких умов не зайде жодний іноземний інвестор, особливо в реальний сектор економіки.
Так, Укргазвидобування подало три позови до Інтерпайпу про стягнення збитків на загальну суму 454 163 420, 62 грн. Позови ці зараз на розгляді Господарського суду Дніпропетровської області у рамках справ 904/685/24 (суддя Назаренко Наталія Григорівна), 904/975/24 (суддя Дупляк Степан Анатолійович), 904/1147/24 (суддя Кеся Наталія Борисівна) “Укргазвидобування” до Інтерпайпу.
І особливу пікантність цій ситуації додає, що справи розглядає саме Господарський суд Дніпропетровської області. А нагадайте мені, будь-ласка, звідки родом екс-президент Кучма, його ще називають батьком українського олігархату, і весь так-званий “Дніпропетровський клан”, який багато років, фактично, керував нашою країною? Туди в різні роки, ще з часів Радянського Союзу, входили такі “абсолютні зірки” вітчизняної політики, як Брежнєв та Щербицький, Лазаренко та Тимошенко, Кучма та Турчинов і ін. А Пінчук, це уже наступне покоління ще прорадянського олігархату, який усім відомо в яких родинних відносинах перебуває з Кучмою і “заточений” виключно на бізнес в його “найолігархічніших” проявах. І змінюватись, він точно, не налаштований, враховуючи ті практики поводження на ринку Інтерпайпу, з яким його безпосередньо пов’язують... Та і про який “ринок” уже мова коли Міністерство економіки України зараз і взагалі підігнало під нього усі спец-умови, зробивши Інтерпайп фактично трубним безальтернативним монополістом. Але про це трохи згодом... повернемось до судів.
Суди, ще з часів Кучми і це не для кого уже давно не секрет, курував голова його адміністрації — одіозний кум Путіна, Віктор Медведчук. Особливо цей контроль над судовою гілкою мав бути абсолютним саме в базовому регіоні для Кучми, Пінчука та інших — це, звичайно, Дніпропетровська область.
Така зв’язка “багатовекторного” Кучми і його зятя Пінчука з “наглухо” проросійським Медведчуком відкрила для Інтерпайпу російський трубний ринок і, до речі, так його остаточно і не закрила.., навіть після повномасштабного нападу РФ. Про що красномовно свідчить цілий рід статей в авторитетних виданнях, таких як LB та ін. (https://lb.ua/economics/2023/08/17/570470_interpayp_pinchuka_splachuie.html + https://kad.arbitr.ru/Card/8d11f04a-2c31-4325-b65e-8096bdc30597). А енергетичний експерт Юрій Крольчук навіть стверджує, що Інтерпайп на свою російську “дочку” і зараз намагається завести мільйони доларів США через іноземні юрисдикції. “Отак і живемо на третьому році війни. Фантасмагорія. Інтерпайп досі спокійно працює в Росії та хоче заводити туди через суди мільйони доларів США! Документи у відкритому доступі. А в Україні проросійський Інтерпайп розповідає, як йому заважає Росія. А що він тоді розповідає в Росії?”, - пише у своєму блозі на Фейсбук Юрій Корольчук (https://www.facebook.com/share/p/UHLTukMvFUJFgDWh ).
Тепер ви розумієте чому “Дніпропетровські суди” не такі прості, як здаються на перший погляд і, потенційно, можуть бути частиною схеми Інтерпайпу, щоб нанесені державі збитки, у майже мільярд гривень, ніколи Укргазвидобуванню не віддавати. Особливо, якщо у цій справі правоохоронці виявлять “проросійський Медведчуківський запашок”... буде особливо цікаво.
Також, потрібно зауважити, що залишається ще 450 млн. збитків, нанесених державі у зв’язку з ймовірною змовою дочірньої компанії Укргазвидобування "Укрбургаз" та "Інтерпайпу" і по цим збиткам ще навіть не подано до суду.
“Окрім шкоди у 454 млн грн є ще інших 450 млн грн збитків, які завдали державі ті ж самі менеджери Укргазвидобування та Інтерпайпу, але вже разом із компанією Укрбургаз. І по цим збиткам ще навіть ніхто не подавав до суду”, - пише у своїй статті енергетичний експерт Юрій Корольчук (https://t.me/korolchuk_energy/450 )
Також, про цей факт згадується в матеріалі видання UNN: “Компанія "Укрбургаз" уклала із "Інтерпайпом" два договори поставки обсадних труб загальною вартістю 1,835 млрд грн. Йдеться про торги 21Т-216 (номер у Прозорро UA-2021-09-09-007417-c). Там навіть краще умови поставок були, але і тут компанія Пінчука зірвала контракт. Проте, в цьому випадку "Укрбургаз" навіть не написав "Інтерпайпу" претензій. Суми по банківських гарантіях теж ніхто не забирав. Сумарно посадові особи "Укрбургаз" нанесли збитки державі в сумі 450 млн. грн.”
Більше того, наскільки я розумію, з тієї інформації, яку оприлюднив Юрій Корольчук (https://t.me/korolchuk_energy/423 ), що попри подачу позовів, держава вже остаточно втратила понад 200 мільйонів гривень банківських гарантій (5% ціни контрактів), які Укргазвидобування та Укрбургаз могли стягнути з Інтерпайпу за неналежне виконання своїх зобов’язань, коли відбувалося виконання договорів. Ці банківські гарантії вже розморожені і стягнути їх з банків неможливо, оскільки дія гарантійних зобов’язань вже припинена. Як на мене, він наводить цікаві та важливі факти, які, також, підлягають перевірці правоохоронними органами. І я припускаю, що в цьому конкретному випадку прямої корупції може і не бути, але те, що тут “пахне” відвертою халатністю працівників ДП, дуже схоже на правду.
Враховуючи вищезазначене, хочу ще раз зауважити, що подачу відповідних позовів Укргазвидобуванням ще не можна назвати остаточною перемогою держави. Оскільки у судовій практиці вже є рішення/прецеденти, коли суди суттєво зменшували розмір штрафних санкцій, які Укргазвидобування «намагалося» стягнути з Інтерпайпу.
Так було в рамках справ:
- № 904/5405/18 за позовом АТ "Укргазвидобування" в особі філії Бурове управління "Укрбургаз" до ТОВ "Інтерпайп Україна" (суд зменшив штрафні санкції на 10 %);
- № 904/5340/18 (з майже 6 млрд штрафу та пені залишились тільки 900 мільйонів, тобто дві судові інстанції «полегшили» відповідальність Інтерпайпу перед державою на 4,7 млрд грн, тобто на 84%);
- № 904/3507/19 (суд зменшив розмір штрафу на 70%);
- № 904/157/20 (суд зменшив розмір пені на 70%).
В ході судового розгляду, олігархічний Інтерпайп посилається на те, що Укргазвидобування, нібито, пропустило строки на звернення до суду із позовами про стягнення пені та штрафів і просить застосувати наслідки пропуску строків позовної давності. Це – з точки зору енергетичного експерта Юрія Корольчука, “м’яко кажучи” недостовірна інформація, яку просуває Інтерпайп (https://t.me/korolchuk_energy/450 ). Укргазвидобування подало позови у передбачений законом строк. Відповідно до ч. 2 ст. 258 Цивільний кодекс України спеціальна позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені). Законом № 2120-IX від 15.03.2022 (набрання чинності 17.03.2022) ЦК України доповнено п. 19 Перехідних положень, яким передбачено, що перебіг позовної давності зупиняється на строк дії воєнного стану. спеціальна позовна давність строком у 1 рік зупиняться (тобто строк не спливає) з 17.03.2022 до моменту завершення періоду воєнного стану. З таким однозначним тлумачення погодився і Верховний Суд у своїх висновках (Постанова від 28.03.2024 у справі № 903/877/20 (903/932/23). Інтерпайп це чудово розуміє, але суд, враховуючи різні суб’єктивні фактори, гіпотетично може ухвалити будь-яке рішення!
Враховуючи, коли були подані позови Укргазвидобуванням по трьом справам (перший позов по поставці, яка мала бути завершена 14.07.23, було подано 19.02.24, другий позов по поставці, яка мала бути завершена 29.08.23, було подано 06.03.24, та третій позов по поставці, яка мала бути завершена теж 29.08.23, було подано 15.03.24), строки на звернення до суду не порушено. Державне підприємство звернулась до суду вчасно!
Так, “перші ластівки» того, що суд грає на стороні Інтерпайпу уже полетіли... В рамках справи 904/1147/24 (позов Укргазвидобування до Інтерпайпу на 110 млн гривень) суддя Кеся Наталія Борисівна пішла назустріч Інтерпайпу і попри заперечення Укргазвидобування продовжила строк підготовчого засідання на 30 днів, до 05.06.24. Тільки для того, щоб Інтерпайп зміг зібрати докази відсутності своєї вини у порушенні строків поставки. І це офіційно! Закон дає суду 60 днів на підготовче провадження, який вже вичерпався. А Інтерпайп у суді заявив, що звернувся до своїх контрагентів (зокрема – Укрзалізниці), щоб підтвердити, що не міг вчасно поставити товар через неоголошену війну РФ. Захоплююче “кіно” виходить: в Україні Інтерпайпу РФ заважає виконувати державні контракти перед Укргазвидобуванням, але в самій державі-агресорці проросійському Інтерпайпу нічого не заважає мати офіційно неліквідований офіс, про що я зазначав раніше... цікаво, погодьтеся.
Більше того, тільки вдуматись, - суддя УКРАЇНСЬКОГО суду Наталія Кеся, отримавши заперечення від держави в особі Укргазвидобування, все одно задовольнила клопотання проросійського Інтерпайпу, щоб той міг зібрати докази проти самої держави. І добре, щоб таке рішення було прозорим, законним та обґрунтованим, оскільки, на моє глибоке переконання, ЗМІ, громадськість та антикорупційні структури, не випустять цей кейс з поля своєї уваги, особливо, зважаючи на політико-географічну приналежність даного суду.
Резюмуючи констатую, що стежити за перебігом та результатами вищезазначених судових засідань між Укргазвидобуванням та проросійським Інтерпайпом у Господарському суді Дніпропетровської області, наш обов’язок. Оскільки, це не просто звичайний господарський спір, як це намагається подати Інтерпайп, а на кону величезна сума потенційних збитків нанесених державі. І дозволити щоб олігархи все знову “порєшали” через суд, особливо під час війни, ми не можемо.
Адже, мільярд гривень — це сонті дронів, безпілотників та іншого озброєння для нашої армії, а для олігархів, це просто черговий мільярд, який вони вкрали у українців.
P.S. Наступні засідання відбудуться:
- 27.05.24 о 10:45 по справі 904/685/24 (суддя Назаренко Наталія Григорівна). Позов Укргазвидобування до проросійського Інтерпайпу на 124 млн. грн;
- 30.05.24 о 12:00 по справі 904/975/24 (суддя Дупляк Степан Анатолійович). Позов Укргазвидобування до проросійського Інтерпайпу на 219 млн. грн;
- 05.06.24 о 16:30 по справі 904/1147/24 (суддя Кеся Наталія Борисівна). Позов Укргазвидобування до проросійського Інтерпайпу на 110 млн. грн.
І там нас, з великою вірогідністю, буде чекати багато цікавого. У будь-якому випадку, триматимемо руку на пульсі цих справ, тут розслаблятися не в інтересах України.
СЛАВА УКРАЇНІ! ОЛІГАРХИ НЕ ПРОЙДУТЬ!
Новости партнеров
Другие материалы автора
Новости