Рубрики
МЕНЮ
0
Менеджмент, бізнес та інвестиції. к.е.н., адвокат, власник медіа-групи Коментарі
Жити легко
Мінекономіки відчайдушно зазиває підприємців відновлювати роботу, а відтак створювати робочі місця, пришвидшувати оберт коштів, сплачувати податки та запускати таким чином економіку країни. Але для вирішення будь-якої проблеми необхідна наявність двох складових: можливості та бажання. І якщо з можливостями більш менш все зрозуміло, то ось бажання явно не вистачає.
Давайте розглянемо позицію робітників, оскільки проблеми підприємців ми окреслили раніше.
Чоловіки та жінки наразі знаходяться у різних правових статусах (жінки мають можливість виїжджати за кордон, а чоловіки - ні), то і ми будемо оцінювати їх мотивацію окремо.
Моделюємо ситуацію: жінка отримувала середню по Україні зарплату станом на січень 2022 року – 14500 грн. До речі, Укрстат від початку війни перестав оприлюднювати дані по середній зарплаті та безробіттю в країні, тому прогнозні оцінки станом на травень 2022: середня зп – 12000грн, безробіття – більше 35%. Також припустимо, що у такої жінки достатній рівень кваліфікації і вона може відразу знайти собі роботу.
Так ось, жінка може поїхати в будь-яку країну Європи. Там в неї безкоштовне проживання, харчування, проїзд і навіть у центрах для біженців вона може отримати одежу абсолютно безкоштовно. Окрім того, щомісячно їй виплачується соціальна допомога. При цьому, в неї є можливість влаштуватися на роботу і отримувати у переводі на гривню 30тис, якщо вона знає мову країни-донора, та у половину менше, якщо вона мови не знає. І є альтернатива – залишитися в Україні, жити під вий сирен, а може й потрапляти під бомбардування, отримувати тисяч 15 максимум, якщо пощастить, проте бути готовою до затримок виплат зарплати та до 12 годинного робочого дня за ті ж самі гроші, оскільки законодавством воєнного часу ці норми передбачені.
Чи є бажання у такої жінки працевлаштуватися в Україні? Мабуть риторичне запитання!
Або давайте розглянемо долю чоловіків. Нехай у мирний час той же чоловік отримував середню зп у 15 тис грн. І зараз він має вибір: або залишитися на роботі, отримувати знижену зп та можливо із затримкою, працювати більше, або піти до лав ЗСУ та мати гарантію виплати зп й додаткову надбавку у 30 тис грн щомісячно. Чи є у такого чоловіка бажання влаштовуватися на роботу?! Також риторичне питання!
Що мало б зробити Міністерство економіки?
Зрозуміло, що бізнес не зможе виплачувати під час кризи такі зарплати. Тому Мінекономіки мало б компенсувати частину виплат. Нехай половину зарплати сплачує роботодавець, а половину компенсує держава через ту ж Є-підтримку. Це стало б дієвим стимулом для відродження трудових відносин.
Ось тоді і тільки тоді економіка запрацює і Україна матиме шанс на виживання.
Новини партнерів
Інші матеріали автора
Новини