Справа МН17: Експерти сказали, чи зможе Кремль уникнути покарання

Експерти відзначають, що Росія намагається перевести справу щодо катастрофи рейсу МН17 у політичну площину

Міжнародна Спільна слідча група (JIT) заявила про наявність ще одного свідка запуску ракети по малайзійському "Боїнгу" рейсу MH17 (був знищений у небі над Донеччиною влітку 2014 року, загинули всі 298 осіб, які були на борту). При цьому нідерландський слідчий, голова JIT Фред Вестербеке заявив: немає сумнівів, що ракетна система "Бук", за допомогою якої був проведений постріл, належала 53-й бригаді збройних сил РФ.

Експерти оцінили на прохання видання "Коментарі" шанси, що Росії вдасться притягнути до відповідальності за цю трагедію.

Кимось доведеться пожертвувати

Політичний експерт Дмитро Воронков вважає, що слідча комісія володіє достатньою кількістю доказів причетності вини Росії.

"Крім того, у відкритому доступі в Інтернеті є чимало відеороликів, на якому зафіксовано пересування БУКа, – зазначає експерт. – Однак справа в тому, що питання перейшло більше в політико-юридичну площину між двома країнами. Наприклад, РФ звинувачує Нідерланди в намірі приховати "достовірні відомості" по краху MH17. Зокрема, в Москві вважають, що Нідерланди (нагадаю, що більшість загиблих були громадянами цієї країни) намагаються розкрити службову переписку по авіакатастрофі з малайзійським "Боїнгом" MH17, щоб покласти провину на російську сторону "на догоду Києву". Думаю, що Москва буде намагатися домовлятися поза публічною площиною".

Також Воронков звертає увагу, що влада Нідерландів прийняла рішення: суд у справі про катастрофу авіалайнера пройде в рамках не міжнародного, а національного законодавства.

"Відповідно – це підвищує шанси Росії уникнути відчутного покарання за допомогою певних домовленостей, – вважає політексперт. – Але, мабуть, кимось доведеться пожертвувати в силу високої очевидності російської причетності до цієї трагедії. При цьому РФ зацікавлена у закритті цієї справи, але в рамках збереження власного іміджу на міжнародній арені. Оскільки, визнавши офіційним присутність "Буку" на території ОРДЛО, РФ тим самим визнає власну військову присутність і втручання в конфлікт на Донбасі".

Найімовірніше в Москві будуть робити акцент на особисту ініціативу обвинувачених (можливо і аж до викрадення військової машини) і заперечувати будь-які версії про кураторство з Кремля, припускає Воронков.

"Серед обвинувачених немає вагомих фігур для Кремля. Зокрема, у злочині звинувачують трьох росіян: колишній "міністр оборони" так званої "ДНР" Ігор Гіркін (Стрєлков), генерал-майор Сергій Дубінський (на прізвисько "Похмурий"), полковник Олег Пулатов ("Гюрза"), а також громадянин України Леонід Харченко ("Кріт"). Однак при цьому, РФ побоюється витоку інформації з боку обвинувачених, оскільки вони дуже багато знають, – пояснює експерт. – Саме тому Кремль пропонував, щоб їх судили в Росії за російським законом і, відповідно, щоб і вони відбували покарання в Росії... Відповідно, є ймовірність того, що вина російської сторони буде підтверджена. Але швидше – частково. І також є сумніви, що буде конкретний вердикт у березні поточного року, коли судова колегія почне розгляд кримінальної справи за підсумками розслідування причин катастрофи лайнера. Думаю, що між Нідерландами і Росією будуть ще довгий час продовжуватися політичні дискусії і можливо, закулісні переговори".

Зеленський — не Порошенко

Координатор "СтопТерор" Семен Кабакаєв вважає, що, по-перше, треба розуміти, якого результату досягнуто в слідчій групі. По-друге, яка буде реакція міжнародного співтовариства. В-третіх – українська позиція (і найголовніше – позиція Міжнародного суду ООН в Гаазі, куди ми подали позов).

"На жаль, маю констатувати неприємний фактор: питання Міжнародного суду мене турбує найбільше, – зізнався експерт. – Подання по збивання "Боїнга" в суд ООН ми (Україна) зробили як терористичний акт. Але ця трагедія має розцінюватися як військовий злочин РФ, здійснена російськими військовими по командуванню начальника генерального штабу РФ і президента РФ".

Кабакаєв впевнений, що українська влада, включаючи президента, мають тиснути на ЄС та інші країни, щоб РФ понесла відповідальність.

"Цього можна досягти? Так! Але боюся, що президент Зеленський – не Порошенко, і до нашої позиції на міжнародній арені можуть не прислухатися, – зазначає координатор "СтопТерор". – Головне питання: хто буде залучатися до відповідальності, якщо суд ООН винесе негативний вирок для України (а міжнародний кримінальний суд ми так і не подали цю справу). Буде окремий суд, я не знаю. Але якщо на нього і погодяться, то не варто забувати, що РФ може плюнути на рішення цієї інстанції. Тому ми маємо бути готові грати в довгу, і думати не тактично (як звикла українська еліта, що приходить до влади), а стратегічно, прораховувати всі можливі варіанти подій".

Тільки один позитив

Політичний експерт, дипломат Вадим Трюхан вважає досить високими шанси на те, що особи, підозрювані в скоєнні цього військового злочину, будуть визнані нідерландським судом винними.

"У той же час довести провину Російської Федерації буде значно складніше. При цьому не факт, що слідчі JIT візьмуться за це. Чим далі, тим все більш очевидним стає, що ця справа політизується. Адже жоден з керівників російської держави не фігурує в списку підозрюваних", – підкреслює експерт.

На думку Вадима Трюхана, якщо судові засідання, як і планується, почнуться навесні, не виключено, що до кінця року ми отримаємо перші вироки стосовно чотирьох осіб, які проходять як підозрювані.

Що стосується притягнення до відповідальності РФ як держави, то це може зробити лише Міжнародний суд ООН, зазначає дипломат. Але для цього потрібні вагомі доводи, посилення України і ослаблення російського політичного режиму.

"Україна останнім часом почала здавати позиції на міжнародній арені в цілому і в справі тиску на РФ – зокрема, – говорить експерт. – З позитивів можна відзначити хіба що реєстрацію законопроекту про створення Національного агентства з питань подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації. Якщо його буде створено, у нас, нарешті, з'явиться центральний орган державної влади, який буде займатися підготовкою консолідованих відповідних претензій до держави-агресора, а також – відповідною інформаційною кампанією".

Раніше "Коментарі" писали, що перше засідання Міжнародного трибуналу в Гаазі (Нідерланди) у справі про катастрофу рейсу МН17 "Малайзійських авіаліній" відбудеться 9 березня 2020 року.

Крім того, Австралія і Нідерланди офіційно поклали на Росію відповідальність за знищення малайзійського літака Боїнг-777 рейсу МН17.