Блог

Муса Магомедов: Ехо торговельної війни: як падіння цін на нафту б'є по росії і грає на користь Україні

Світова економіка знову на роздоріжжі — і цього разу каталізатором стали нові мита, запроваджені адміністрацією Дональда Трампа. Торговельна війна, яку США фактично розгорнули проти всього світу, вже встигла збурити ринки, обвалити акції на трильйони доларів і викликати дуже нервову реакцію з боку як суперників, так і союзників США. Але серед цієї економічної турбулентності з'являється й неочікувано приємний для нас побічний ефект — суттєве падіння цін на нафту, яке б'є саме туди, куди Україні зараз потрібно.

0

comments4540

Муса Магомедов

Народний депутат України

Депутат Верховної Ради, металург, оптиміст, серфер

За лічені дні після оголошення мит ціна нафти Brent знизилася на $10, впавши до позначки нижче $65 за барель — найнижчої з 2021 року. Це результат відразу кількох факторів: тарифної війни, що почали Штати, очікування нових мит з боку Китаю, ЄС та інших країн, нервової реакції азійських ринків, рішення ОПЕК+ збільшити обсяги видобутку нафти в себе, а Саудівської Аравії — знизити ціну на сорт Arab Light для своїх найбільших покупців в Азії на травень. Усе це сформувало ідеальний шторм для нафтових гігантів. І хоча Трамп не мав наміру бити по Кремлю — влучив саме в ціль.

Російська нафта Urals вже торгується на рівні близько $50 за барель — тобто на майже $20 нижче, ніж закладено у бюджеті РФ на 2025 рік. Для країни, де понад третина бюджету напряму залежить від експорту енергоресурсів, це справжній шок. Бо дешевша нафта — це менше податків до держбюджету, менше резервів і менше грошей на війну. Кремль десятиліттями будував модель економіки, де нафта і газ — це не просто експортні статті, а джерело геополітичного впливу. І за таких умов, як зараз, ця модель починає давати тріщини.

Для України це — добрі новини. Росія воює за нафтодолари. І кожен знецінений барель зменшує кількість грошей на ракети, дрони, снаряди та зарплати мобілізованим. Падіння ціни на нафту — це, без перебільшення, фінансовий удар по її здатності вести затяжну війну. А отже, навіть якщо це не санкція в прямому сенсі, ефект від неї подібний.

Звісно, варто визнати: те, що відбувається — не результат цілеспрямованої антикремлівської політики, а радше побічний ефект глобальних економічних процесів. Але й він може виявитися дуже вдалим для України. Російська економіка відчутно вразлива до цінових коливань на ринку енергоносіїв. І якщо новий нафтовий тренд збережеться бодай кілька місяців — російський бюджет просяде. А разом з ним — військова машина і саме бажання вести війну далі без важких для економіки наслідків.

В умовах війни кожен удар по фінансових ресурсах агресора має значення. Так, цей удар завдано не спеціально — але нам не обов'язково про це шкодувати. Навпаки: варто сподіватися, що глобальний економічний шторм буде бити росію й далі. І що з кожним новим обвалом бареля шанси росії вести війну так, як їй хочеться, будуть ставати все примарнішими й примарнішими.


comments

Новини партнерів

comments

Інші матеріали автора


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!