Рубрики
МЕНЮ
0
Народна депутатка України, голова підкомітету ВР з питань енергетичної безпеки
Народна депутатка України
І хоча сьогодні війна в Україні продовжується, дискусію щодо майбутньої реконструкції варто розпочинати невідкладно. Відтак варто окреслити покрокову стратегію реалізації концепції “зеленого” відновлення. І ставити максимально амбітні плани, до прикладу намагатися зводити нові будівлі з майже нульовим енергоспоживанням (NZEB). Про це говорили в межах круглого столу, ініційованого Міністерством інфраструктури, мережаю “Опора” та Європейською кліматичною фундацією.
Для України концепція будівництва житла з майже нульовим енергоспоживанням та з нульовим рівнем викидів надзвичайно важлива. Через війну ми маємо міста, які не просто зазнали руйнувань - росіяни їх буквально знищили. Загалом, ще до повномасштабного вторгнення житловий фонд України виглядав вельми проблемно – понад 80% будівель були збудовані до 1991 року та вочевидь не відповідають сучасним вимогам до енергоефективності. Будівлі мають значні тепловтрати з низькими теплоізоляційними властивостями внаслідок застарілості, зношеності та неефективності інженерних систем.
Їх модернізація може зменшити споживання енергоносіїв, а разом та тим і цифри в платіжках на 30-40%. Це, своєю чергою, дозволить в майбутньому в 2-3 рази зменшити споживання електроенергії. Розвинені країни Європи вже пройшли цей нелегкий шлях, ми ж перебуваємо на його початку.
Так, відповідно до Директиви Євросоюзу 2018/844/EC, всі нові будівлі мають бути будівлями з майже нульовим енергоспоживанням (NZEB). Коли будівлю продають або здають в оренду, необхідно видати сертифікати енергоефективності та встановити схеми перевірки систем опалення та кондиціонування.
ЄС ставить перед собою амбітну мету – скорочення викидів щонайменше на 60% у будівельному секторі до 2030 року порівняно з 2015 роком і досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року.
Але чи запрацює це в Україні? У липні “Опора” опублікувала результати аналізу доцільності інвестицій для досягнення будівлею рівня NZEB на прикладі типової житлової будівлі. Аналіз порівняння будівництва за нормативами та будівлі NZEB при діючих комерційних тарифах демонструє, що варіант будівлі NZEB має довгий період окупності, що цілком очевидно. Водночас головне, що реконструкція будівлі до показників NZEB є окупною.
Відтак, на рівні держави необхідно створити для цього максимальні умови, а також заручитися підтримкою міжнародних партнерів. На сьогодні – це пріоритет, адже саме енергоефективність відіграє ключову роль у зміцненні енергетичної безпеки та країни в цілому.
На цьому вже не перший рік акцентують наші іноземні партнери, які розуміють важливість ефективних змін в енергетиці за умов сприяння вразливим верствам населення. В Україні важливо перетворити енергоефективність на загальнонаціональну ідею і повсюдну практику лише на рівні державних органів влади, але й на рівні громад.
Новини партнерів
Інші матеріали автора
Новини