Блог

Вікторія Гриб: Інвестиції в Україну – ключовий фактор повоєнного відновлення

Ключовим фактором повоєнного відновлення України є інвестиції, але вони неможливі за умов втручання держави у ринок, ручного управління та відсутності чітких і прозорих правил.

0

comments4323

Вікторія Гриб

Народна депутатка України, голова підкомітету ВР з питань енергетичної безпеки

Народна депутатка України

Саме наявність приватних інвестицій є індикатором росту економіки. Проблема в тому, що наразі інвестиції можливі тільки з IFIs, і тільки з військовою страховкою. Ще Україна отримує грантові кошти, але цього критично мало. Виходить, що розвиток економіки неможливий без розвитку енергетики. Натомість  інвестор не вкладає кошти в галузь, бо триває війна та відсутній прозорий ринок. Тим часом відсутність інвестицій означає відсутність конкуренції, що веде до високих цін. Що треба змінити, аби Україна реалізувала свій енергетичний потенціал – про це говорили під час форуму «Енергія бізнесу», який зібрав у Києві топ гравців енергетичного ринку.  

Ключове:  

Головна проблема України – необхідність воювати і реформувати країну одночасно. Без реформ неможливий вступ до ЄС. Без гарантій безпеки неможливий сталий розвиток.  

Ракетні удари та атаки дронами – серйозна загроза для енергосистеми. Без посилення ППО не зможемо зберегти те, що відновили упродовж літа.

Зиму буде складно пройти без імпорту електроенергії. Енергосистема зазнала колосальних руйнувань. Водночас імпорт повинен заходити в ті конкретні години, коли він потрібен.

Аварійна допомога не гарантована. Планові обсяги необхідно замовляти заздалегідь. Можемо прямо сьогодні, в грудні буде дорожче.  

Підтримка енергетичного ринку: цінові ліміти на електроенергію потрібно прибрати. Бізнес готовий платити більше, аби тільки електроенергія була в наявності.  

Ручне стримування тарифів — проблема. Занижений тариф – обкрадання бідних. Компенсації повинні бути адресними. “Тарифний тягар” для найбільш вразливих категорій можна полегшити, створивши Фонд зниження енергетичної вразливості, який компенсуватиме втрати вразливим домогосподарствам.  

Упевнена, що тільки робота над помилками дозволить нам більш ефективно підготуватися до викликів у майбутньому.


comments

Новини партнерів

comments

Інші матеріали автора


Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!