Рубрики
МЕНЮ
0
Народний депутат
Член Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури
Однак в реальності ціни на багато медикаментів залишаються занадто високими для значної частини населення, особливо на тлі економічної кризи, воєнних дій та зниження купівельної спроможності. Доступність ліків — це не лише питання соціальної справедливості, а й інструмент забезпечення здоров'я нації, особливо під час війни.
За даними Державної служби статистики,більше третини українців живуть за межею бідності. Високі ціни на ліки часто змушують людей обирати між базовими потребами, такими як їжа, і купівлею необхідних медикаментів. Це особливо актуально для пенсіонерів, які витрачають значну частину своїх і так низьких доходів на лікування.
Російська агресія суттєво вплинула на систему охорони здоров’я в Україні. Зруйновані лікарні, дефіцит ліків у прифронтових регіонах та зростання витрат на військові потреби ускладнили доступ до медикаментів. Люди, які постраждали від війни, зокрема переселенці, потребують додаткової допомоги для придбання ліків, але часто стикаються з фінансовими перешкодами.
Економічна ситуація та інфляція безпосередньо впливають на вартість ліків. За оцінками Національної служби здоров’я України (НСЗУ), у 2023 році ціни на деякі препарати зросли на 10–15%. Близько 70% ліків в Україні — імпортні. Це робить країну вразливою до коливань на міжнародних ринках, зростання логістичних витрат і валютних курсів.
Люди з хронічними захворюваннями, такими як діабет чи серцево-судинні хвороби, часто не можуть дозволити собі купувати необхідні препарати. Це призводить до загострення хвороб, госпіталізацій і навіть смерті.
Саме з метою встановлення справедливих цін лідерка фракції "Батьківщина" у Верховній Раді Юлія Тимошенко створила тимчасову слідчу комісію для боротьби з завищеними цінами на ліки. Це має зупинити корупційні схеми монополістів-посередників в торгівлі ліками.
Тому нам важливо встановлення граничних цін на життєво необхідні препарати. Такий механізм діє в багатьох країнах Європи, де держава визначає граничний рівень націнки на ліки. Якщо ми намагаємося інтегруватися в Європейський простір, то чому ми лише переймаємо у них сплату акцизів, тарифи на електроенергію тощо, але не дивимось на високу соціальну базу, яку забезпечує держава для своїх громадян?
Забезпечення доступності ліків має супроводжуватися жорстким контролем за їхньою якістю. Поширення неякісних або підроблених медикаментів є серйозною загрозою для здоров’я наших громадян.
Міжнародні донори можуть сприяти забезпеченню доступу до ліків для вразливих верств населення. Гуманітарні організації вже допомагають із постачанням медикаментів до зон бойових дій, але цю допомогу слід інтегрувати в загальну систему охорони здоров’я.
Доступ до ліків — це не розкіш, а базове право кожного громадянина. Неспроможність придбати необхідні препарати може мати катастрофічні наслідки для всієї нації. Інвестування в доступність ліків — це інвестування у здоров’я громадян, яке безпосередньо впливає на продуктивність робочої сили, економічне зростання та стабільність держави.
Ціни на ліки мають бути доступними для всіх українців, незалежно від їхнього соціального статусу чи доходів. Це базовий елемент соціальної політики, який визначає якість життя громадян і майбутнє нації Прозоре регулювання, ефективні програми реімбурсації — це ключові інструменти, які можуть зробити ліки доступними для кожного.
Новини партнерів
Інші матеріали автора
Новини