Рубрики
МЕНЮ
0
Народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування
Маріуполець від народження і назавжди
На жаль, здобуття таких високих результатів далося не рекордним введенням в експлуатацію нових потужностей. Хоча роботи ведуться, і як для воюючої країни доволі активні. Причина простіша і сумніша: руйнування росіянами нашої теплогенерації. Як наслідок, її частка в енергобалансі впала, ВДЕ – зросла.
Та попри все держава намагається шукати плюси навіть в такій безрадісній ситуації. Після пошкодження всіх великих ТЕС і ГЕС у 2022-2024 рр. саме зеленій енергетиці надається роль рятівника української енергетики. Був прийнятий Нацплан України з ВДЕ, що передбачає доведення частки відновлюваних джерел енергії у валовому кінцевому споживанні до 27% у 2030 році. За секторами час ВДЕ має становити:
– У системах теплопостачання та холодопостачання – 33%;
– У виробництві електроенергії – 29%;
– У транспортному секторі – 17%.
Усього ж план передбачає імплементацію 38 заходів – від розвитку відновлювальних джерел у виробництві електричної енергії до розвитку генерувальних потужностей з ВДЕ на основі використання біомаси та біогазу. На все це потрібні десятки мільярдів доларів, які передусім мають бути залучені як допомога та інвестиції з боку наших міжнародних партнерів. Адже Україна такі кошти виділити під зелені проєкти просто не зможе.
ВДЕ – це глобальний тренд. За даними Енергетичного інституту торік світове виробництво енергії з відновлюваних джерел минулого року зросло на 13% до рекордного рівня у 4 748 ТВт*год. При цьому частка використання первинної енергії з відновлюваних джерел становила 8,2%, або 14,6% з урахуванням гідроенергетики. Тому якщо ми хочемо бути в тренді, бути “на одній хвилі” з розвинутими країнами, то рухатись нам необхідно саме в цей бік.
Цілі українського Нацплану з ВДЕ з одного боку, амбітні, враховуючи всі складнощі воєнного часу. Але з огляду, знову ж таки, на війну, необхідні. Адже зашкодити сотням вітряків чи тисячам сонячних панелей набагато складніше й дорожче, ніж декільком великим ТЕС. А враховуючи загальний курс розвинутих країн на зелену енергетику, то цілі Плану є і дуже перспективні. Головне, робити активні дії з перетворення Плану на реальність, а не залишити задуми тільки на папері.
Новости партнеров
Другие материалы автора
Новости